Jesień w Skandynawii – Ronneby

Dziś pragnę Wam opowiedzieć o kolejnym wyjątkowym miejscu w Szwecji, a jest nim miasteczko Ronneby. Jego początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku, wtedy znajdowała się tu niewielka osada rybacka. W tym przepięknym i cichym miejscu znajdziemy wiele naprawdę urokliwych zakątków.

Pierwszym miejscem do którego się udałam jest średniowieczny Kościół Św. Krzyża. Znajduje się on w samym centrum na niewielkim wzgórzu. Ta okazała świątynia gotycka została wzniesiona w XII wieku a jej wnętrze jest bogato zdobione rzeźbami i freskami. Nie sposób też nie zwrócić uwagi na przepiękną XVII wieczną ambonę.

Odwiedziłam też dawne uzdrowisko Ronneby Brunn. W 1705 roku odkryto, że w Ronneby znajdują się źródła wody mineralnej o dużej zawartości żelaza. Ośrodek szybko stał jednym z najchętniej i najliczniej odwiedzanych uzdrowisk w całej Szwecji.
Spacerowałam po parku zdrojowym Brunnsparken, który był dawniej ekskluzywnym uzdrowiskiem, a dziś to jeden z najpiękniejszych parków w Szwecji. Ronneby uważane jest także za „ogród Szwecji” a Brunnsparken został wybrany najpiękniejszym zielonym obiektem w całej Szwecji!

Niemal przy samym parku znajduje się bardzo fajny hotel – Hotel Ronneby Brunn, w którym jest też basen i spa.

Całe Ronneby to niezwykle malownicze stare miasto z licznymi zabytkowymi domami, w których obecnie mieszą się pracownie rzemieślników i galerie artystyczne. Ja spacerowałam sobie po skupionej wokół kościoła najstarszej drewnianej dzielnicy miasta – Bergslagen.

Jeśli szukacie spokoju i odpoczynku, Ronneby to miejsce wprost idealne dla Was.

 

 

You may also like

Dodaj komentarz