Pomorskie na weekend – odwiedzamy Waplewo Wielkie

Dzisiaj chcę Was zabrać w ciekawą podróż historyczną. Jak już pewnie zauważyliście uwielbiam zwiedzać i poznawać różne ciekawe miejsca. Podczas jednego z moich licznych weekendowych wypadów odwiedziłam Waplewo Wielkie, które leży w województwie pomorskim, zaledwie 20 km od Malborka. Jednym z najpiękniejszych zabytków w gminie jest pałac Waplewski, który w przeszłości był siedzibą rodziny Sierakowskich.

Historia zabytkowego zespołu pałacowego sięga XIV w., był on też kilkakrotnie przebudowywany. Pałac Sierakowskich wraz z przyległym parkiem stanowi ważną historyczną pamiątkę. Był on centrum kultury polskiej na ziemiach Prus Wschodnich. Dom ten odwiedzali wielcy polscy pisarze i artyści, m.in. Stefan Żeromski, Jan Matejko, Fryderyk Chopin.

Na zewnątrz dworek sprawia wrażenie skromnego budynku, jednak jego wnętrza to prawdziwa skarbnica sztuki.

Sierakowscy słynęli ze swoich kolekcjonerskich zamiłowań. W pałacu znajdowały się wspaniałe zbiory dzieł sztuki a także biblioteka, która liczyła 11 tyś wolumenów.

Nawet dziś możemy oglądać tam bogatą kolekcję rzemiosła artystycznego – mebli i ceramiki, ściany zaś zdobią portrety. Obok pałacu powstał też przepiękny park angielski.

parkiet w gwiazdki bardzo mnie urzekł…
…podobnie jak pięknie zdobione meble
oprócz wspaniałych mebli, można też oglądać równie piękną porcelanę…
…np. ten talerz z dziurkami, choć nie wiem do czego służył ale wygląda ślicznie
i nawet dzikie zwierza też się znalazły
tu bogato zdobiona szafa została przerobiona… na drzwi

czy po drugiej stronie jest Narnia?

W pałacu znajdziemy też coś na kształt oranżerii.

taką ławeczkę chętnie widziałabym u siebie w domu

Dwór został przekazany Muzeum Narodowemu w Gdańsku i obecnie mieści się tam Muzeum Tradycji Szlacheckiej oraz centrum badań nad historią pomorskich rodów i rezydencji szlacheckich. Otwarcie tegoż muzeum nastąpiło w październiku 2015 r.

Ciekawostką jest też, że od 2007 roku w dworku cyklicznie odbywają się imprezy pod tytułem Pomorskie  Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim. Organizowane są wspólnie z Gminą Stary Targ i Gdańskim Kołem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Koncerty te mają upamiętniać pobyt Fryderyka Chopina w posiadłości Sierakowskich w 1827 roku.

 

 

You may also like

Dodaj komentarz