Pomysł na wakacje – Gozo cz. II: Viktoria, Fungus Rock i dawne Lazurowe Okno

Gozo, o której pisałam już wcześniej w innym poście, jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Maltańskich. Choć jest niewielka, bo powierzchnia wyspy wynosi jedynie 67,078 km², kryje wiele pięknych miejsc, o których odwiedzeniu często zapominamy oddając się zwiedzaniu jedynie sąsiedniej Malty.

Jak już pisałam wcześniej można się tu dostać jedynie drogą morską, Gozo nie posiada lotniska (o ile mi wiadomo jest jedynie lądowisko dla helikopterów). Na wyspie jest wiele ciekawych obiektów i zabytków, aby zobaczyć te najciekawsze wystarczą zaledwie dwa lub trzy dni. Ja pokażę Wam miejsca, w których sama byłam i uważam, że są warte uwagi.

Zacznijmy od atrakcji widokowo-przyrodniczych, mam tu na myśli zatokę zwaną Inland Sea w Dwejra. Można tam zobaczyć skałę wapienną, tzw. Fungus Rock o wysokości 60 metrów.

W pobliżu tego miejsca przy miejscowości Dwejra, znajdował się dziś już nieistniejący most skalny – Azure Window. Jeszcze do niedawna Lazurowe Okno było jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Malty, a pod jego formacją przepływała kiedyś woda morska. Obecnie turyści nadal chętnie odwiedzają to miejsce.

Byłam również w miejscowości Gharb i odwiedziłam Kościół Ta’ Pinu – kościół katolicki,  znajdujący się w pobliżu. Należy on do najważniejszych świątyń w kraju. Obecny kościół powstał w latach 1919-1931, na miejscu wcześniejszej świątyni z XVI wieku. Świątynię ukończono w 1931, a w 1935 otrzymała ona tytuł bazyliki mniejszej. W 1958 nadano jej obecne imię – Pinu co oznacza Filip. W maju 1990 miejsce to odwiedził Jan Paweł II. Dołożył on do obrazu Matki Boskiej pięć złotych gwiazd, zaś w 2010 Benedykt XVI ofiarował kościołowi złotą różę.

Jeśli będziecie na Gozo nie możecie ominąć stolicy wyspy Viktorii (Rabatu). To piękne klimatyczne miejsce. Nad miastem góruje położona na wzgórzu Cytadela, skąd roztacza się szeroki widok na miasto i okolice.

Do atrakcji miasta zalicza się również XVII-wieczną barokową katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Co ciekawe uważa się, że katedra stoi na miejscu dawnej lokalizacji rzymskiej świątyni Junony.

Inny warty uwagi kościół w stolicy to Bazylika św. Jerzego lub Bazylika i kolegiata Kościół św. Jerzego. To zabytkowy barokowy kościół położony w centrum Victorii  otoczony labiryntem starych wąskich uliczek i zaułków.

Po zaokrętowaniu się na prom w Porcie Mgarr z powrotem na Maltę.

 

 

You may also like

Dodaj komentarz