Pomysł na wakacje – Wyspy Maltańskie: Mosta, San Anton i Błękitne Groty

To już kolejny podróżniczy post i kolejna część relacji z Malty. Tym razem w jednym wpisie przybliżę Wam trzy warte uwagi miejsca. Pierwsze to Mosta. Znajduje się tam kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Został wybudowany w latach 1833-1860, a za wzór architektoniczny posłużył rzymski Panteon.

Cały kościół został zbudowany z wapienia a jego wyjątkowość stanowi potężna kopuła. Ma zewnętrzną średnicę 54 metry i wysokość ponad 60. Jest ona dziewiąta co do wielkości na świecie oraz czwarta w Europie (zaraz po Bazylice św Piotra, katedrze św Pawła w Londynie i kościele farnym na Gozo).

Ten piękny kościół-rotunda jest wyjątkowy nie tylko przez wielkość kopuły ale też przez cud z nią związany. Podczas drugiej wojny światowej dokładnie 9 kwietnia 1942 roku podczas popołudniowego nalotu Luftwaffe., na kościół została zrzucona 500 kilogramowa bomba, która, przebiła kopułę i spadła między tłum wiernych. Bomba jednak nie wybuchła, ani nie zraniła nikogo co zostało uznane za cud. Bomba została później zatopiona w morzu a w zachrystii na tyłach kościoła leży jej replika z podpisem „Cud Bomby, 9 kwiecień 1942”.

Jeśli będziecie na Malcie warto jest również wybrać się w centrum wyspy. Znajdują się tam San Anton Gardens, czyli królewskie ogrody, które otaczają pałac będący oficjalna rezydencją prezydenta Malty. Ogrody są otwarte dla zwiedzających. Na sporej przestrzeni znajdują się tam alejki, fontanny, rzeźby i stawy ozdobne. Rośnie również wiele gatunków drzew oraz roślin z całego świata, niektóre z nich zostały zasadzone przez głowy państw goszczących w pałacu.

Na koniec trochę ciekawostek przyrodniczych, czyli jedna z największych letnich atrakcji turystycznych na wyspie. Mowa oczywiście o Blue Grotto. Błękitna Grota to niewielka jaskinia położona nad brzegiem urwistego wybrzeża. Swoją nazwę zawdzięcza niezwykle intensywnie błękitnemu kolorowi wody jaki znajduje się w jej wnętrzu. Została ona przed wiekami naturalnie wyrzeźbiona przez napierające na brzeg wyspy fale morskie i obecnie stanowi niezwykle malowniczy system korytarzy ulokowanych tuż nad taflą wody. Jaskinia ma 30 metrów wysokości i niecałe 90 metrów obwodu, a dostać się do niej można jedynie łodziami wycieczkowymi wypływającymi regularnie z pobliskiego portu.

 

 

You may also like

Dodaj komentarz