Pomysł na weekend – Majorka: Niczym soczysta pomarańcza na Morzu Śródziemnym

Majorka – największa wyspa w archipelagu Balearów i zarazem jedna z najpiękniejszych w całym basenie Morza Śródziemnego. Stolicą jest Palma de Mallorca, największe miasto tej wyspy oraz stolica Balearów.

Słoneczne, tętniące życiem miasto, które nigdy nie śpi. Nie bez powodu jakiś czas temu brytyjska gazeta The Sunday Times uznała Palmę najlepszym miejscem do życia. Trudno się z tym nie zgodzić. W stolicy wyspy na pewno nie można się nudzić, jednak oprócz pięknej plaży, palm, jachtów i niezliczonej ilości sklepów i knajpek jest też i co pozwiedzać.

Katedry La Seu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ogromna gotycka świątynia, jedna z trzech największych w Europie (44 m wysokości, 121 m długości i 55 m szerokości) wznosi się tuż przy morzu i porcie, stanowiąc wizytówkę miasta i wyspy.

Wewnątrz można podziwiać spektakularny wiszący żyrandol autorstwa Gaudiego, przypominający cierniową koronę. Zachwyt wzbudzają również niesamowite witrażowe rozety, tworzące spektakl wielobarwnych światełek. Największy z witraży – “gotyckie oko”, znajduje się nad głównym ołtarzem i ma średnicę prawie 14m! Przy katedrze znajduje się także muzeum.

Cały teren wokół katedry zasługuje na uwagę. Pomiędzy murami przy świątyni a autostradą, znajduje się jeden z najważniejszych parków miasta, El Parque del Mar. Znaczną jego część stanowi ogromny staw ze słoną wodą i fontanną, a wokoło promenada spacerowa z palmami i zielonymi trawnikami.
Z drugiej strony katedry znajduje się Pałac Królewski La Almudaina , pozostałość po arabskich władcach którą następnie przejęli hiszpańscy królowie. Spacer po komnatach, sypialniach, salach i dziedzińcu przeniesie Was w czasie do dawnych epok. Zachwycą Was też królewskie ogrody S’Hort del Rei, pełne soczystej zieleni i chłodzących fontann.

Polecam wybrać się też na Passeig des Born. To właśnie wzdłuż niej usytuowane są najdroższe markowe butiki, czyniąc ją jednym z najbardziej ruchliwych miejsc handlowych w mieście. Warto przejść się tą przyjemną aleją i zatrzymać na kawę lub piwo.

Po zmroku ulice Palmy tętnią życiem, a kluby i dyskoteki wypełnione są międzynarodowym tłumem.

You may also like

Dodaj komentarz