Pomysł na weekend – Majorka: Valldemossa – Esencja hiszpańskości zamknięta w kamiennych uliczkach

Valldemossa to niewielka miejscowość na Majorce, malowniczo położona wśród gór Sierra de Tramuntana. Początki miasteczka sięgają XIV wieku, wtedy to król Sancho I nakazał wybudować w górach pałac. Sancho cierpiał na astmę, i w górach czuł się lepiej, dlatego spędzał w pałacu większość swojego czasu. Po jego śmierci budowla została przekazana kartuzom z Tarragony, którzy pałac zmienili na klasztor.

Zwiedzić można zarówno sam klasztor (stara apteka, eksponaty klasztorne, ekspozycja poświęcona Chopinowi), jak pałac króla Sancha, przypałacowy ogród, gminne muzeum historyczne oraz galerię sztuki współczesnej m.in. z dziełami Pabla Picassa.

Dzisiejsi mieszkańcy utrzymują się głównie ruchu turystycznego, który jest spory bo Valldemossa to drugie po Palma de Mallorca najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce na wyspie. Od stolicy wyspy dzieli je zaledwie 17 km a autobusy kilku linii kursujące z Palmy, Sóller i Inca zapewniają świetną komunikację.

W całym miasteczku na każdym rogu można tu znaleźć przytulne kawiarenki i ciekawe sklepiki nie tylko z pamiątkami.

Ciekawostką jest, że funkcjonuje tam również centrum kulturalne Costa Nord założone przez Michela Douglasa, który ma tam również swoją posiadłość. Centrum to prowadzi działalność koncertową, wystawienniczą i muzealną.

You may also like

Dodaj komentarz