Rekonstrukcja bitwy na Zamku w Gniewie i trochę gotyku w Pelplinie.

W ten weekend w Gniewie na terenie Zamku Gniew, podzamcza i okolic odbyło się ciekawe wydarzenie – rekonstrukcja bitwy Vivat Vasa 1626. Całe wydarzenie rozegrało się w realiach wojny pruskiej z 1626 roku, podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów – Zygmunta III Wazy króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa króla szwedzkiego. Cały zamek tętnił XVII- wiecznym życiem. Pod murami obozowały wojska, a na placu turniejowym odbywały się musztry i egzercerunki.

Sam zamek oczywiście również można a nawet trzeba zwiedzić. Został on zbudowany przez Zakon krzyżacki po 1290 roku i. Był to najpotężniejszy zamek Krzyżaków na lewym brzegu Wisły. Przez lata wielokrotnie zmieniał swą funkcję, i był przebudowywany (rozbudowany w XIV i XV wieku, następnie od połowy XV do 1772 roku był siedzibą polskich starostów). Po I wojnie światowej, w 1920 Gniew wrócił do Polski, niestety w 1921 r. wybuchł pożar i Zamek został poważnie zniszczony. Odbudowa zabytku rozpoczęła się dopiero w latach 1968-1974, w trakcie której przywrócono częściowo wygląd zamku z czasów średniowiecza, natomiast kolejny etap odbudowy rozpoczął się w 1992 r. z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy.

W 2010 roku właścicielem zamku została prywatna firma. W pałacu Marysieńki obecnie mieści się hotel z restauracją i tarasem widokowym na dolinę Wisły.

Gniew to jednak nie tylko Zamek, znajdują się tu bardzo klimatyczne uliczki idealne do spacerowania a atmosfera tego miejsca obfituje w spokój i ciszę.

Warto odwiedzić m.in. Ogród Historii przy ulicy Sambora. Jest to miejsce, w którym znajdują się ciekawe pomniki opisujące historią miasta. Pomysłodawcą ogrodu był proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Zbigniew Rutkowski. Jako pierwszy w 2010 roku stanął Miś Maciuś a przy nim tablica z legendą i informacją o bitwie dwóch Wazów z 1626 r. Ogród odsłonięto na pamiątkę 715-lecia parafii św. Mikołaja, a w przyszłości planowana jest jego rozbudowa o kolejne elementy.

Przy okazji wizyty w Gniewie postanowiłam odwiedzić także położony w niedalekiej odległości Pelplin.

Znajduje się tu Katedra Wniebowzięcia NMP, piękny gotycki kościół, pierwotnie świątynia klasztoru Cystersów, od 1824 siedziba miejscowego biskupa. Do czasów obecnych z dawnego zespołu klasztornego zachowała się katedra oraz część zabudowań zakonnych. Katedra ta jest jedną z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce (swego czasu druga w Polsce po Kościele Mariackim w Gdańsku). Posiada bogaty wystrój z XV-XVIII wieku, m.in. monumentalny, 25-metrowy ołtarz główny, liczne ołtarze boczne, zespół stalli, ambonę, organy boczne.

Będąc w Pelplinie koniecznie powinno się odwiedzić Muzeum Diecezjalne im. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie. Zostało ono założone w 1928 roku przez ówczesnego biskupa chełmińskiego, Stanisława Okoniewskiego. Placówka dysponuje bogatymi zbiorami sztuki gotyckiej, wśród nich późnogotyckie obrazy i rzeźby jak również Biblia Gutenberga z klasztoru Franciszkanów w Lubawie (jedyna w Polsce). W celu urozmaicenia muzealnej ekspozycji, udostępniono również zbiór szat liturgicznych, głównie ornatów i dalmatyk.

 

 

You may also like

Dodaj komentarz