Saint Paul’s Bay, lokalne atrakcje – cz. I: Malta National Aquarium

W poprzednim wpisie pokazałam Wam „świąteczną stronę” wyspy. Dzisiaj opowiem trochę o lokalnych atrakcjach w miejscu, w którym się zatrzymałam.

Na Malcie mieszkałam w miejscowości Saint Paul’s Bay, najpopularniejszym kurorcie na wyspie.

Jest tam wiele luksusowych hoteli (nie podam nazwy, by ktoś nie posądził mnie o reklamę), piękna promenada a morze ma cudowny turkusowy kolor.

prawda, że kolor niesamowity?

hotel…

i jego okolica…

a to już drugi hotel Qawra Palace

Promenada

w okolicy są też takie piękne klify

Tak jak pisałam już wcześniej Malta jest malutką wyspą i można ją spokojnie zwiedzić samodzielnie, poruszając się środkami komunikacji publicznej. Autobusami można się dostać dosłownie w każde miejsce na wyspie, dlatego też taki właśnie rodzaj transportu i ja wybrałam. Jak na tak małe państwo do zobaczenia jest dużo, tak więc będę tu sukcesywnie dodawać posty z opisami ciekawszych miejsc, do których dotarłam.

Teraz skupię się na dwóch moim zdaniem najfajniejszych atrakcjach w Saint Paul’s Bay, są to: Malta National Aquarium, oraz The Malta Classic Car Collection.

Malta National Aquarium rozciąga się na około 20 000 metrach kwadratowych i składa się nie tylko z Akwarium, ale też wielopoziomowego parkingu, zaplecza dla lokalnych szkół nurkowania, obiektów gastronomicznych, w tym klubu plażowego, sklepików oraz informacji turystycznej.

Narodowe Akwarium Malty oprócz ryb, ma też gady, owady i płazy, wśród okazów są m.in. śródziemnomorskie ryby, w tym ryby powszechnie występujące w wodach maltańskich, wraz z replikami historycznych artefaktów, które można znaleźć w morzach wokół wysp maltańskich.

Główny zbiornik akwariów zawiera gatunki z Oceanu Indyjsko-Pacyficznego, w tym rekiny czarne, rekiny zebry, rekiny lamparcie, rekiny bambusowe, promienie, węgorze i inne egzotyczne gatunki.

Kompleks Malta National Aquarium znajduje się w zakrzywionej strukturze muszli w formie rozgwiazdy. Wszystkie zbiorniki są fachowo zaprojektowane, aby odtworzyć podwodne środowisko.

Główny zbiornik ma średnicę około 12 metrów oraz tunel umożliwiający wejście do środka gdzie podczas zwiedzania ryby pływają nie tylko z boku ale i nad głowami odwiedzających.

Akwarium podzielone jest na sześć stref.

Strefa 1 to zachodnia linia brzegowa i… łódź podwodna na Malcie. Strefa ta składa się głównie z gatunków śródziemnomorskich.

Strefa 2 – port w Valletcie, wchodząc do portu Grand, znajdujemy się w otoczeniu pięknego muralu i lokalnych ryb.

W strefie 3 znajdziemy tropikalne oceany. Ten zbiornik zamieszkuje życie morskie z oceanu indo-pacyficznego, w którym znajdują się przepiękne okazy, m.in. liczne ławice pompanoich ryb, jednorożców, batfish i innych pojedynczych ryb, takich jak rybitwy, jeżozwierzowate ryby i skalary.

4 strefa, czyli rzymskie czasy, kryje starożytny wrak statku, w którym zobaczyć można repliki starożytnych rzymskich szczątków, rybki, krewetki i nie tylko. Zobaczymy też kotwicę św. Pawła, która została przekazana przez Malta Maritime Museum i jest uważana za tę, której użył św. Paweł podczas swojej podróży na Maltę.

Strefa 5 należy do Gozo i Comino. Fascynujące sceny z okna Azure, Xwejni Saltpans i Blue Lagoon otaczają tę strefę i naprawdę ilustrują piękno tych siostrzanych wysp Malty, Gozo i Comino. W tej strefie znajduje się jeden morski zbiornik głębinowy i trzy zbiorniki słodkowodne, ukazujące wiele różnorodności biologicznej a wśród gatunków morskich można spotkać szarego rogatnika i czarnego leszcza.

Jest też i strefa gadów i płazów, otwarta od listopada 2015 r. Można tu zobaczyć wiele zwierząt z całego świata, począwszy od bezkręgowców (klejące się owady, chrząszcze, brazylijskie czerwone i białe ptaszniki, krocionogi) aż po gady (czarne i białe argentyńskie tegus, węże, gigantyczne gekony Madagaskaru, gekony lampartów i jaszczurki Anole).

Taka wycieczka do Akwarium to wyprawa na cały dzień, bowiem do oglądania jest sporo. Sąsiednia promenada zapewnia też dodatkowe udogodnienia rekreacyjne i atrakcje dla turystów.

 

 

You may also like

Dodaj komentarz