Minął prawie miesiąc od tego wydarzenia, a ja wreszcie mam chwilę by na spokojnie zabrać się do tworzenia tego posta. Ale zacznijmy od początku.
23-24 listopada tego roku w gdańskim ECS (Europejskie Centrum Solidarności) odbyła się pierwsza edycja niezwykłego eventu o nazwie Festiwal Kobiet Internetu. To wydarzenie skierowane było do kobiet aktywnych w Internecie, blogerek, influencerek, które posiadaja minimum jeden kanał na platformach mediów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, Youtube czy Twitter, na którym są na bieżąco publikowane nowe treści. Zgłaszać mogli się również mężczyźni, którzy współpracują i współtworzą kanały z kobietami oraz wspierają inicjatywy kobiece. Jednym z głównych warunków było aby swoją twórczością inspirować i angażować społeczność do pozytywnych działań. Zgłoszenia osób można było nadsyłać internetowo, a spośród wszystkich wybrano 1000 uczestników. Wybrane osoby dostały indywidualne zaproszenia. Podobnie jak na innych konferencjach obowiązywały też imienne identyfikatory i opaski, które każdorazowo były skrupulatnie sprawdzane przy wejściu.
Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu odbyło się w sobotę o godz. 10, przez Panią Prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Dwa dni wypełnione były inspirującymi wystąpieniami, dyskusjami i oczywiście warsztatami.
Dwa dni wypełnione były inspirującymi wystąpieniami, dyskusjami i oczywiście warsztatami. Całość podzielona była jakby na dwa bloki tematyczne. Blok biznesowy (skupiony wokół tematów budowania własnej marki w internecie, narzędzi używanych do rozwoju kanałów, wykorzystania kanałów Social Media, itp.) oraz blok społeczny (gdzie dyskusje toczyły się m.in. na temat misji influencera, odpowiedzialności, autentyczności, walki z hejtem, inspirowania i motywowania). Prelekcje odbywały się na dwóch scenach, zaś warsztaty w czterech salach, i to wszystko jednocześnie! Prowadzącą na scenie głównej była urocza Ania Zając (tak ta sama która prowadziła w czerwcu See Bloggers).
Wśród prelegentów podobnie jak i w Łodzi, same gwiazdy. Poznałam osobiście min. Małgosię Kożuchowską, Joannę Przetakiewicz, Magdę Pieczonkę, Malwinę Wędzikowską, Katarzynę Glinkę, Annę Nowak-Ibisz, Agnieszkę Jastrzębska, Ewę Szabatin czy Lidię Popiel. Były też osoby, które spotkałam już w tym roku w Łodzi min. Hanna Lis, Agnieszka Hyży, Lara Gesler, Renata Kaczoruk. Była i Dorota Wellman, którą poznałam kilka lat temu w Gdańsku, kiedy pracowałam na planie filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”
Aby posłuchać co dzieje się na obu scenach nie obowiązywały zapisy ale na warsztaty już tak. Wszystkie wystąpienia były świetne i godne uwagi, jednak z powodu tego, że odbywały się w jednym czasie po prostu nie dało się uczestniczyć we wszystkich. Musiałam wybierać.
„Czy hejt ma płeć?” Na to pytanie w panelu dyskusyjnym na scenie głównej odpowiadała min. Dorota Wellman.
Nie tylko hejt ale i spam bardzo rozpowszechnił się ostatnio w sieci. To właśnie tym był inny ciekawy panel dyskusyjny: „Bądź influencerem, nie spamerem. O inteligentnym korzystaniu z internetowej siły.” W dyskusji wzięły udział min. Olga Kalicka, Ania Karwan, Ewa Szabatin i Katarzyna Glinka.
„Czytelnik czy użytkownik? o przyszłości tekstu pisanego”, panel dyskusyjny na ten temat w bibliotece ECS poprowadziła Agnieszka Hyży.
Bardzo zaciekawił mnie też wywiad z Małgorzatą Kożuchowską: „Kobieta sukcesu – jak budować wizerunek w mediach tradycyjnych i internecie”
Hanna Lis poprowadziła dyskusję w temacie: „Odpowiedzialność internetu – czy twórcy mają wpływ na zwiększenie się świadomości odbiorców w ważnych społecznie tematach?” W panelu wzięła udział prezenterka kultowego programu Pani Gadżet w TVN Style, testerka nowinek technologicznych, Anna Nowak-Ibisz
„Formaty na You Tube, które działają” to panel, który prowadziła Magda Pieczonka, makijażystka, autorka książki Twój make up z gwiazdami oraz jurorka w programie TVN Stylowy Projekt.
Keep calm and take over, czyli „Czy na pokładzie jest pilot?”. jak przejąć odpowiedzialność za swoje życie, w tej dyskusji wzięła udział Renata Kaczoruk
ERA NOWYCH KOBIET to dynamicznie rozwijający się kobiecy ruchem w Polsce. Codziennie przyłącza się do niego kilkaset nowych członkiń. Działania Ery oparte są na dobrej woli, a nie obowiązkach. Era Nowych kobiet powstała w 2019 roku i na Festiwalu Kobiet obchodziła swoje pierwsze urodziny. Było mnóstwo balonów, piętrowy tort i babeczki z „przesłaniem”.
Założycielką projektu jest Joanna Przetakiewicz, która uczy kobiety szczęścia, radości, akceptacji samych siebie i innych, tolerancji oraz pozbycia się kompleksów. To właśnie dlatego jej warsztaty: „Potęga pierwszego wrażenia, czyli jak powiedzieć światu: lubię się. I to z wzajemnością!” zachwyciły mnie szczególnie. Zrozumiałam, że jeśli nauczymy się głośno mówić „lubię się” to świat też nam odpowie.
„Jak prezentować się na co dzień i pamiętać, że wygląd musi iść w parze ze stanem ducha?” na to pytanie starałyśmy się odpowiedzieć na warsztatach prowadzonych przez Malwinę Wędzikowską!
„Naturalnie o makijażu i fotografii w social mediach.” Warsztat z kosmetykami Annabelle Minerals poprowadziła makijażystka Strzemecka. Poniżej efekt mojej „zabawy” z nowymi kosmetykami i zarazem praca konkursowa.
Przed Festiwalem jak i w jego trakcie można było zakupić oficjalne koszulki festiwalowe, z unikalnymi festiwalowymi hasztagami.
Podczas tak dużego wydarzenia nie mogło zabraknąć partnerów. Tym głównym było miasto Gdańsk. partnerem strategicznym Less_, a inne marki wspierające to min.: Eveline Cosmetics, Annabelle Minerals, Vileda, ecoceraa.
Nie zabrakło też mojego ulubionego miejsca na tego typu eventach czyli ścianki.