Pomysł na wakacje – Świątynie megalityczne na wyspie Gozo

Ġgantija – wyjątkowe miejsce. O tym gdzie to jest i jak się tam dostać przeczytacie w dzisiejszym poście. Ġgantija to kompleks świątyń megalitycznych na Wyspach Maltańskich, a konkretnie na Gozo. Na wyspę Gozo najłatwiej dostać się drogą morską z sąsiedniej Malty. Prom wypływa codziennie z Cirkewwy na Malcie do portu Mgarr na wyspie Gozo. Czas rejsu to około 45 minut a bilet w dwie strony kosztuje niecałe 5 euro. Z Mgarr do Ġgantiji bez problemu dojedziemy komunikacją miejską.

na morzu

dopływamy…
i oto Gozo

Świątynie na Gozo były najprawdopodobniej miejscami prehistorycznego kultu płodności. Kompleks składa się z dwóch świątyń, mniejszej – Świątyni Północnej i większej – Świątyni Południowej. Budowle liczące ok. 5800 lat, zostały wzniesione w okresie 3500–2500 p.n.e. i zaliczają się do najstarszych wolnostojących kamiennych budowli na świecie, są starsze niż Wielka Piramida w Gizie i Stonehenge! Zostały też wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Do naszych czasów zachowały się zewnętrzne mury, które miejscami osiągają wysokość do 6 metrów.  Na podstawie rozmiarów wapiennych bloków (ważących niekiedy ponad 50 ton) ocenia się, że świątynie pierwotnie były jeszcze wyższe.

Pozostałości świątyń można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli. Zajmują one spory teren a widoki wokół są przepiękne.

Obok funkcjonuje także muzeum, w którym można oglądać przedmioty znalezione w tej okolicy podczas wykopalisk.

Jeśli lubicie historię i podróże, a zwłaszcza jeśli byliście kiedyś w Egipcie i zwiedzaliście piramidy, koniecznie jedźcie na Gozo, tam możecie osobiście dotknąć czegoś co jest jeszcze starsze niż one!

Będąc tego dnia na Gozo wstąpiłam na lunch do jednej z restauracji oto widoki z tarasu.

 

 

 

 

You may also like

Dodaj komentarz