W poprzednich postach pisałam Wam o Pałacu Schönbrun i Domu Motyli, dwóch miejscach, które urzekły mnie szczególnie. Wiedeń jest jednak pełen i innych atrakcji, dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawiam Wam absolutne „must see” podczas pobytu w stolicy Austrii.
1 Hofburg
To po Pałacu Schönbrun, drugie najważniejsze miejsce do odwiedzenia. Wiedeński Hofburg zbudowany w stylu barokowym, był pałacem władców Austrii, poczynając od Rudolfa I aż do Karola I, czyli aż do 1918 r. Dziś nie opodal pałacu, bajeczny widok sprawiają stylowe konne dorożki.
2 Kościół św. Karola Boromeusza
Jedna z najsłynniejszych barokowych budowli Europy. Kościół wzniesiono na cześć św. Karola Boromeusza, arcybiskupa Mediolanu z czasów epidemii dżumy w 1576.
3 Katedra św. Szczepana
Jest nie tylko dumą ale i jednym z symboli miasta. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta.
4 Muzeum Historii Sztuki
Znajduje się na Maria-Theresien-Platz. To jedna z największych galerii nie tylko w Europie ale i na świecie, posiada w swych zbiorach niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej a także monet. Przed budynkiem umieszczony jest pomnik Marii Teresy.
5 Stephansplatz
To centralny plac Wiednia. Znajduje się pod nim również stacja metra Stephansplatz.
6 Wiener Prater
Jest publicznym parkiem rozrywki, położonym między Dunajem a Kanałem Dunajskim. Znajduje się tam słynne koło Wiener Riesenrad.
7 Donaustadt
Dzielnica miasta, w której znajdują się kilkudziesięciopiętrowe wieżowce, wśród nich Ares Tower, Strabag Haus, Andromeda-Tower, Tech Gate Vienna, Austria Center Vienna, UNO-City, Hochhaus Neue Donau, Mischek Tower, Saturn Tower.
8 Ratusz
Piekny budynek, pełniący funkcję użyteczności publicznej, swą siedzibę ma tu zarówno burmistrz jak i rada.
9 Zegar Ankeruhr
Niesamowity secesyjny zegar (Hoher Markt), zbudowany w latach 1911–1914, mieszczący się pomiędzy budynkami, znajduje się na mostku nad ulicą. Uznawany jest on za arcydzieło secesji wiedeńskiej. Nietypowość zegara polega na tym, że nie ma wskazówek oraz tradycyjnego cyferblatu, ich rolę pełnią metalowe tabliczki godzinowe, z zaznaczoną cyfrą, przesuwające się w prawą stronę po minutowej podziałce, każdą godzinę ilustruje inny obrazek, który ukazuje się wraz ze zmianą godziny, a co za tym idzie, również i wskazówki. Postacie (obrazy) ilustrujące godziny tak samo przesuwają się w kierunku od lewej strony do prawej i są tam przedstawione ważne dla miasta osobistości.
10 Donauturm
Wieża Dunajska – jedna z najwyższych budowli nie tylko w samym Wiedniu ale w ogóle w Austrii. Znajduje się na terenie parku Donaupark i została wzniesiona została w latach 1962–1964, z okazji Międzynarodowej Wystawy Ogrodów.