Berlin – Top 5 w kilka godzin

Zdarza Wam się tak, że trafiacie do jakiegoś miasta tylko na kilka godzin? Ja miewam tak często zwłaszcza przy przesiadkach i przerwach między lotami. Często miejscem przesiadkowym jest główny dworzec lub trzeba się przemieścić z jednego lotniska na drugie przejeżdżając przez centrum miasta. Ponieważ jesteśmy wtedy „w biegu” nie ma możliwości zaplanowania dokładnego zwiedzania, aby jednak tych kilku godzin nie zmarnować, warto przygotować sobie listę ciekawych miejsc, które znajdują się „na trasie” i są od siebie położone stosunkowo blisko.
Dziś wskażę Wam pięć miejsc „must see” w Berlinie idealnych właśnie jeśli macie niewiele czasu.

1. Mur Berliński

Budowla, która liczyła 156 km i która na 28 lat podzieliła stolicę Niemiec oraz Europę. Budowla, która była jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny, od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielała Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Konstrukcja składała się z dwóch linii wysokiego na prawie 4 metry betonowego muru. Między nimi rozciągała się strefa śmierci z zaporami, rowami i wieżami kontrolnymi, z których strażnicy mogli strzelać bez rozkazu do każdego, kto próbował sforsować granicę. W Murze Berlińskim znajdowało się 25 przejść granicznych, w tym 13 przejść drogowych, 4 kolejowe i 8 rzecznych. Jej wierna rekonstrukcja powstała przy Bernauer Strasse i stanowi część Berlin Wall Memorial – miejsca upamiętniającego podział miasta i tych, którzy zginęli podczas prób ucieczki na Zachód.
Do dziś w pierwotnym miejscu ich umieszczenia, zachowały się trzy kawałki muru. Wszystkie z nich znajdują się w dzielnicy Mitte. Jednak wiele pojedynczych „kawałków” jest rozstawionych w całym Berlinie, a niektóre fragmenty muru zostały wywiezione i usytuowane są obecnie w różnych miejscach świata.

2. Brama Brandenburska

To prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny zabytek Berlina i zarazem jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Została wzniesiona w latach 1788-1791, a jako materiału do budowy użyto z piaskowca.
Ciekawostką jest, że budowa Muru Berlińskiego w 1961 roku spowodowała, że brama Brandenburska znalazła się po środku obszaru granicznego i stanęła na środku obszaru granicznego. Z tego względu nie można było jej przekroczyć ani z części wschodniej, ani z zachodniej. Dopiero po upadku Muru odbyło się uroczyste, ponowne otwarcie Bramy Brandenburskiej, w którym uczestniczyło ponad 100 tys. osób.

3. Reichtag

Czyli Gmach parlamentu Rzeszy, od 1999 roku siedziba Bundestagu w Berlinie. Jednak to wcale nie fakt, że jest on miejscem obrad Zgromadzenia Federalnego, przyciąga tu rzesze turystów. Wszystko za sprawą szklanej kopuły, która jest jednym z najchętniej odwiedzanych celów turystycznych Berlina i jednocześnie stała się nowoczesnym symbolem stolicy. Waży ona 1200 ton, ma 40 m średnicy i wznosi się na wysokość 24 m. Jej stalowy szkielet złożony jest z 24 prostopadłych żeber i 17 poziomych obręczy a całość przykrywa 3 tys. m2 szkła. Wewnątrz przeplatają się dwie rampy, które prowadzą na platformę widokową. Każda ma długość 230 m, szerokość 1,8 m i przypomina spiralę, zaś szczyt kopuły leży 47 m nad poziomem ulicy.
Codziennie kopułę odwiedza średnio ok. 8 tysięcy osób. Zwiedzający mogą wejść do Reichstagu po kontroli, gdzie wjeżdżają dwiema windami na dach z kopułą.

4. Sony Center

Sony Center jest kompleksem budynków wykonanych przez firmę Sony na Potsdamer Platz w Berlinie. Charakterystyczna konstrukcja dachu jest architektoniczną atrakcją budynku, podświetlaną w nocy. Otwarta przestrzeń publiczna pełna jest kawiarni i ogródków piwnych, które świetnie nadają się do spędzania czasu. W kompleksie znajdują się sklepy, restauracje, centra konferencyjne, pokoje hotelowe, biura, muzea, Kino CineStar oraz IMAX i sklep „Sony Style”. Na terenie centrum dostępny jest również darmowy hot spot Wi-Fi.

5. Aleja Gwiazd

Nie trzeba jechać do Hollywood, Los Angeles czy Cannes, aby stanąć na czerwonym dywanie. Od września 2010 roku swoją aleję gwiazd ma również Berlin. Warto tam zajrzeć zwłaszcza jeśli będziecie w Sony Center, ponieważ Aleja tak samo znajduje się na Placu Poczdamskim.

 

 

 

You may also like

Dodaj komentarz