Malmö – przez most do Szwecji

Kto śledzi mój blog dłużej pewnie wie, że uwielbiam Skandynawię, a w szczególności Szwecję. Gdybym mogła byłabym tam co chwilę. Jak dojechać  do Szwecji? Promem albo samolotem, ale jak już pewnie zauważyliście w tytule, np. do Malmö można się dostać również przez most nad cieśniną Sund, łączącą Danię i Szwecję. Ostatnia moja wycieczka była właśnie takim „dwa w jednym” (polecam  poprzedni post o Kopenhadze).

Wantowy most drogowo-kolejowy ma długość 7845 m i jest drugim co do długości mostem na świecie łączącym dwa państwa. Szlakiem tym przebiegają dwie dwupasmowe jezdnie oraz dwa tory kolejowe a cała przeprawa liczy 15,9 km co sprawia, że już przejazd sam w sobie stanowi  atrakcję.

Unikalne uliczki

Centrum miasta nie jest duże, a jego największe atrakcje zlokalizowane są stosunkowo blisko siebie więc spokojnie można poruszać się pieszo a i tak wszystko zobaczymy w jeden dzień. W centrum starego miasta znajduje się mały rynek – Lilla Torg. Zlokalizowane są tam sklepy oraz restauracje. Budynki z charakterystyczną zabudową nadają temu miejscu unikalnego charakteru.

Mnie szczególnie urzekł jeden – Apoteket Lejonet czyli apteka pod lwem zaskoczył mnie m.in. swoim niesamowitym wnętrzem.

Spacerując po mieście warto zajrzeć na Fiskehoddorn (targ rybny) za sprawą kolorowych chatek rybackich jest to niezwykle oryginalne miejsce.

Tuż obok Fiskehoddorna znajduje się „przystanek” historycznego drewnianego tramwaju. Można nim dojechać prosto pod Zamek w Malmö. Twierdza ta została wybudowana w połowie XVI wieku jako siedziba dla duńskich władców. Obecnie jest on najstarszym renesansowym zamkiem w Skandynawii a w środku działa muzeum historii regionu oraz sztuki i historii naturalnej.

Cegła i szkło

Malmo to doskonały przykład miasta gdzie nowe łączy się ze starym. Z jednej strony klimatyczna starówka a zaraz obok nowoczesne szklane budynki.

Najbardziej kontrastowe połączenie jakie widziałam to World Maritime University. Tutaj do starej części uniwersytetu zostało dobudowane nowe skrzydło w dość nietypowym kształcie.

Jednak najbardziej charakterystyczny budynek, który jednocześnie góruje nad miastem i stał się jego symbolem to Turning Torso. Został wybudowany w latach 2001 – 2005, jest on jednym z 25 najwyższych budynków w Europie oraz trzecim co do wysokości obiektem mieszkalnym w Europie. Cała budowla przekręca się w górę co 10 stopni, tym samym skręt budynku od podstawy do szczytu wynosi 90 stopni.

Inne nowoczesne budynki to kompleks Malmö Live.  Na 25. piętrze najwyższego budynku znajduje się skybar, z którego można zobaczyć panoramę miasta.

Spacerując po Malmö ma się wrażenie, że miasto cały czas się rozbudowuje. Nowe budynki utrzymane są w bardzo nowoczesnym stylu z dużą ilością metalu i szkła.

Jeśli mówimy o nowoczesności to zaciekawiła mnie kolorowa rzeźba ustawiona w centrum. Instalację nazywano  Spectral Self Container. Nie wiem co autor miał na myśli ale fajnie wygląda.

Gdzie spać, jeść i tp…

Malmö podobnie jak Kopenhaga „zastawione” jest rowerami. Tu ze względu na  niewielkie odległości  ten środek transportu pasuje idealnie.

Z jedzeniem też nie powinniście mieć problemów. W mieście bowiem jest dużo klimatycznych knajpek i restauracji z ciekawym wystrojem i pysznym jedzeniem.

Jeśli chodzi o nocleg to z czystym sumieniem mogę Wam polecić jedno miejsce – Hotel Garden. Zlokalizowany w samym centrum Malmö, czterogwiazdkowy obiekt z komfortowymi pokojami i zapleczem spa. Nocleg co prawda nie należy do najtańszych ale w cenie dostaniemy też przepyszne śniadanie w formie bogatego bufetu.

Poniżej mapka jak trafić w te wszystkie miejsca, które opisałam.

You may also like

Dodaj komentarz