Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Dziś 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiam więc krótką relację i wrażenia z Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka znajduje się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej. Muzeum nie tylko dokumentuje historię powstania warszawskiego, prowadzi również działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego.

W Muzeum zgromadzono ponad 30 tys. eks

ponatów, a przez pierwsze 10 lat działalności obejrzało je ponad 4,6 mln osób.

Prawie cała ekspozycja poświęcona jest walce i życiu codziennemu w tym okresie na tle okupacji.

Wystawa została zaprojektowana z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych dzięki czemu, w niepowtarzalny sposób działa na zwiedzających obrazem, światłem i dźwiękiem, taka aranżacja wnętrza potrafi więc doskonale przybliżyć powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach i monitory z projekcjami multimedialnymi.

Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne, a podczas zwiedzania porusza się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej Stolicy.

Na parterze przedstawiono czas okupacji oraz sam wybuch Powstania, tak zwaną godzinę „W”.

Na drugim poziomie ekspozycji zaprezentowano walki w sierpniu 1944roku i życie codzienne w powstańczej Warszawie, można ta

m wjechać szklaną windą, na której umieszczone zostały opaski, które nosili powstańcy.

Na pierwszym piętrze pokazany jest upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia.

Centralnym punktem kolejnej części ekspozycji jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1, zawieszona tuż nad głowami zwiedzających. Wystawę dopełnia część poświęcona alianckim zrzutom.

W podziemiach znajduje się sala „Niemcy”, przedstawiająca Powstanie widziane oczami tych, przeciwko którym wybuchło.

W całym Muzeum na ścianach znajdują się kartki z kalendarza, na których wypisane są wydarzenia, każdego z dni Powstania.

Na trasie zwiedzania znajduje się również replika kanału, gdzie odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe mają służyć identyfikacji z powstańcami.

 

 

You may also like

Dodaj komentarz