Pomorskie na weekend – Kościerzyna

Podróżując często wybieramy odległe egzotyczne miejsca, zupełnie zapominając, że „tuż obok” też może być pięknie! Jakiś czas temu wybrałam się do Kościerzyny, bo choć to stosunkowo niedaleko Trójmiasta, jakoś wcześniej nie było okazji żeby dokładniej zwiedzić to miejsce. W tym czasie trwał też „weekend za pół ceny”, i w ramach akcji można było liczyć na tańsze bilety wstępu oraz jedzonko.

Korzystając z okazji odwiedziłam kilka ciekawych miejsc. Na początek zabieram Was do Muzeum Kolejnictwa. Jest to dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego dworca kolejowego. Skansen PKP Kościerzyna został utworzony 1 listopada 1992 roku, na miejscu lokomotywowni. W 2001 roku, Skansen został przejęty przez PKP Cargo. Następnie w 2009 roku, już jako Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, został włączony w struktury Muzeum Ziemi Kościerskiej. Muzeum Kolejnictwa posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych, zabytkową halę parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. W placówce można również  obejrzeć ruchome makiety, przedstawiające stację kolejową Kościerzyna, oraz kolej magnetyczną. Skansen otwarty jest codziennie w godz: 10-18 (w poniedziałki do godz 16), a bilet dla osoby dorosłej kosztuje 10 zł (ulgowy 8 zł). Muzeum co roku odwiedza ponad 30 tysięcy osób.

Zwiedzając dalej udajemy się do miejsca, gdzie w jednym budynku a dokładnie w Kościerskim Ratuszu, mieści się Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Muzeum Akordeonu

Muzeum Akordeonu to pierwsza w Polsce placówka poświęcona wyłącznie temu jakże popularnemu na Kaszubach instrumentowi.

Muzeum Ziemi Kościerskiej im dra Jerzego Knyby w Kościerzynie posiada stałą ekspozycję muzealną poświęconą głównie tematyce historii miasta i ziemi kościerskiej. Całość ekspozycji została podzielona na trzy działy: Dział Historii i Kultury Ziemi Kościerskiej, Dział Etnograficzny, Dział Przyrodniczy. Bilety są w cenie 7 zł normalny i 6zł ulgowy, można również zakupić wspólny bilet na trzy muzea w cenie odpowiednio 14 i 12 zł

Jeśli chcecie poczuć niesamowity klimat amerykańskich lat 60 i 70-tych koniecznie odwiedzicie stylowe Muzeum zabytkowych amerykańskich samochodów. Muzeum American Old Carsznajdujące się w parkingu podziemnym United Chicken. Czekają tam modele takie jak: Cadillac, Chevrolet, Buick, Lincoln, Ford, Plymouth, DeSoto. Muzeum otwarte jest od poniedziałku do niedzieli od 10.00 do 20.00, a bilet kosztuje 10 zł.

Po zwiedzaniu dobrze coś przekąsić. Idealnym miejscem okazał się Stary Browar Kościerzyna. usytuowany obok nowoczesnego centrum handlowego, obok znajdziemy też hotel, restaurację, pub oraz pizzerię. Jest to miejsce, gdzie odnajdziecie niepowtarzalny klimat. Ja skusiłam się na pyszną pizzę z pieca opalanego drewnem.

You may also like

Dodaj komentarz